Artoskopija ramena
Artroskopija ramena u modernoj ortopediji postala je najčešći oblik zahvata na ramenom zglobu. Velike terapijske mogućnosti, pristup, brza rehabilitacija i oporavak, manja postoperativna bol, bolji estetski rezultati te brojne druge prednosti u odnosu na otvorene metode čine ju metodom izbora u liječenju brojnih patoloških stanja.
Artroskopske operacije na ramenu:
- Toaleta ramena
- Subakromijalna dekompresija
- Odstranjenje kalcifikata tetiva mišića rotatorne manšete
- Rekonstrukcija rotatorne manšete
- Stabilizacija ramena
- Fikasacija SLAP lezije
Toaleta ramena
Toaleta ramena je zahvat u kojem se uz pomoć precizne optike vizalizira unutrašnjost zgloba i sva moguća oštećenja elemenata koji sačinjavaju zglob. Nakon uviđaja i definiranja stanja zgloba donosi se odluka o daljnjim postupcima odnosno uz pomoć artroskopskih instrumenata ( hvatalice, škarice, grickalice, motorizirani instrumenti, elektrokoagulator) čiste se oštećena i degenerirana tkiva te ispire zglob i uklanjaju slobodna tijela. Budući se sve gleda na velikom monitoru uvećano u FULL HD rezoluciji moguće je vrlo precizno napraviti operaciju.
Subakromijalna dekompresija
Subakromijalna dekompresija je zahvat koji se koristi kao terapija pri djagnozi subakromijalnog sindroma sraza tj. subakromijalnog impingementa pri čemu se kamera uvodi u uzak prostor iznad tetiva rotatorne manžete, a ispod akromiona odnosno ne izvodi se u zglobu. Prethodno se uvjek pregleda i sam zglob ramena. U nekih ljudi akromion izbog svojeg prirodnog oblika ili degenerativnih promjena može završavati s izbočenjem prema tetivama rotatorne manžete zbog čega se pri podizanju ruke iznad glave, tetive rotatorne manžete pritišću između akromiona i glave nadlaktične kosti. U početku nastaje upala koju je moguće liječiti konzervativno odnosno analgeticima i fizikalnom terapijom dok kasnije dolazi do degeneracije te djelomične ili potpune rupture tetive. U tom slučaju nužan je artroskopski zahvat kojim se kroz dvije do tri rupice izbrusi višak kosti akromiona i na taj način oslobodi više prostora za tetivu.
Odstranjivanje kalcifikata
Odstranjenje kalcifikata tetiva mišića rotatorne manžete je zahvat pri kojem se kroz nekoliko rupica odstranjuje depozit kalcija u tetivama rotatorne manšete te nakupine koje nastaju kao dio upalno-degenerativnog procesa u tetivi.
Rekonstrukcija rotatorne manžete
Rekonstrukcija rotatorne manžete je zahvat kod kojeg se radi puknuća (rupture) jedne ili više tetiva na hvatištu za nadlaktičnu kost koštanim sidrima na kojima se nalaze konci rekonstruira hvatište tih tetiva te se one ponovno učvrste na njihovo hvatište. Najčešći uzrok ruptura tetiva rotatorne manšete je trošenje odnosno degeneracija tetiva, a tek sekundarno subakromijalni sindrom sraza. Simptomi koji se pojavljuju su bol u ramenu te slabost pri podizanju ruke, a pacijenti su uglavnom stariji od 40 godina. Ozljede ovakvoga tipa danas se artroskopskom metodom izvode rutinski. Poslije operacije potrebno je nositi posebnu ortozu za rame u periodu od 3-5 tjedana.
Stabilizacija ramena
Stabilizacija ramena je zahvat koji se izvodi kod nestabilnog ramena odnosno pacijenata kod kojih dolazi do redovitih iščašenja pri izvođenju pokreta. Oštećenje glenohumeralnih ligamenta (glavni stabilizator ramena) i labruma glenoida (zglobne strukture slične meniskusu koja sprečava iskakanje ramena) uzrokuje nestabilnost ramena, a ono može biti nestabilno u bilo kojem smjeru. Najčešći uzrok nestabilnosti ramena je trauma odnosno pad na ispruženu ruku ili pad na rame ili lakat te je česta u aktivnih sportaša. Atraumatska nestabilnost ramena nastaje kao posljedica dugotrajnih procesa koji oslabljuju stabilizaciju ramena i često je udružena s višesmjernom nestabilnošću. Artroskopska stabilizacija ramena danas je standardna metoda operacijskog liječenja svih vrsta nestabilnosti ramena, a napredak tehnologije posljednjih nekoliko godina omogućio je veliku ekspanziju u njezinoj primjeni. Artroskopijom se detaljno utvrđuje dijagnoza i istovremeno liječe aktualne patološke promjene iskorištavajući brojne prednosti u odnosu na otvorene tehnike poput dobre vizualizacije s minimalnim kirurškim rezom (5-6 mm), smanjenje operacijskog vremena i hospitalizacije, brža rehabilitacija, manje komplikacija, manji postoperativni ožiljak te u konačnici bolja pokretljivost i funkcija ramena. Danas se ova tehnika koristi uz pomoć koštanog sidra s intaartikularnim čvorom tako da se sidro na kojemu su konci fiksira u kost te se labrum ponovno pričvrsti na svoje mjesto uz glenoid i na taj se način spriječava ponovno iščašenje. Tijekom tog postupka u šav se zahvati i nabere dio zglobne čahure koja je nakon luksacije istegnuta te se na taj način postiže veća stabilnost.
Fikacija SLAP lezije
Fikacija SLAP lezije je zahvat koji se izvodi usljed ozljede gornjeg dijela labruma glenoida koji je povezan s hvatištem tetive bicepsa. Najčešće je traumatske etiologije te dolazi do odvajnja koje se sanira uz pomoć koštanog sidra s koncima te se labrum ponovno pričvrsti za glenoid.
Rehabilitacija poslije artroskopskih zahvata na ramenu uključuje nošenje posebnih ortoza i mirovanje u početku te se nakon nekoliko tjedana (ovisno o zahvatu) započinje s razgibavanjem i fizikalnom terapijom. Nakon 2-3 mjeseca započinje se s jačanjem muskulature dok se puna aktivnost i bavljenje sportom bez ograničenja očekuje za 6 mjeseci.