Deformacija stopala

Petni trn - Plantarni fascitis

Plantarni fascitis karakterizira iznenadna pojava boli u stražnjem dijelu stopala s donje strane pete nakon težeg opterećenja, a popularno je poznata i kao petni trn. U suštini radi se o sindromu preopterećenja, odnosno kroničnom istezanju plantarne fascije čije hvatište se nalazi na donjem stražnjem dijelu petne kosti.

Uslijed istezanja dolazi do upalne reakcije što uzrokuje intenzivnu bol i otežan hod. S vremenom, kao posljedica dugotrajnih ponavljajućih upala, dolazi do okoštavanja fascije na njenom hvatištu što se i radiološki (na rendgenskoj snimci) vidi kao petni trn.

Petni trn, odnosno plantarni fascitis javlja se uglavnom kod svih vrsta statički deformiranih stopala, a može se javiti i kod takozvane ekskavatus deformacije stopala (udubljenog stopala). Petni trn najčešće se pojavljuje u ljudi koji nose neadekvatnu obuću i puno hodaju, skaču ili trče. Također je česta pojava kod maratonaca zbog prenaprezanja stopala.

Osnova liječenja petnog trna je rasterećenje cijelog stopala te smanjenje fizičkih aktivnosti. Uz korekciju i rasterećenje provode se i neke od metoda fizikalne terapije. Ukoliko se bolovi i tegobe nastave i dalje unatoč navedenoj terapiji, tada u obzir dolazi i aplikacija medikamenata u hvatište plantarne fascije odnosno infiltracija lokalnim anestetikom s kortizonskim preparatom. Ukoliko navedeno konzervativne metode dugoročno ne daju zadovoljavajuće rezultate pristupa se opertativnom liječenju pri čemu se minimalno invazivnim pristupom presjeca hvatište plantarne fascije.

Petni trn i tegobe koje se zbog njega javljaju u iznimno velikom broju slučajeva uspješno liječimo konzervativno, odnosno bez operativnog zahvata koji je potreban u samo malom broju slučajeva. Da bi liječenje bilo adekvatno i uspješno, bitno je obratiti se ortopedu s velikim iskustvom koji je usko specijaliziran za liječenje stopala i skočnog zgloba.

U slučaju da je metoda liječenja operativni zahvat, postoperativno slijedi kraće vrijeme rasterećenja stopala u trajanju od 2 do 3 tjedna uz jednu od metoda fizikalne terapije. Nakon potpunog oporavka te potom prilikom intenzivnog opterećenja stopala (dulje hodanje, trčanje, itd.) neophodno je korištenje ortopedskih uložaka.